Tulokset

Viimeaikaisia tuloksia alla. Muut Spoven tulokset tuloshistoriasta. Suomen aikuisurheiluliiton tulokset ovat nähtävillä SAULin tulosarkistosta.

Spoven maastot 21.5.2024 Pirkkola

              2km

N80

1 Hannele Kivistö                          13.30

2 Ilona Sandman                           16.18

N75

1 Eila Hartonen               13.33    HRMY/Spove

2 Airi Mauno                                17.03

N60

1 Helle Luist                                  10.56   

M85

1 Ossi Ojala                                   16.33

M80

1 Viljo Komulainen                       11.54

2 Heikki Räsänen                          11.56    HRMY/Spove

M75

1 Martti Passi                                8.58      HMRY

2 Juhani Tikkanen                         9.24

3  Raimo Hartonen                       9.51      HRMY/Spove

4 Raimo Niemi                 10.43

5 Jorma Ryynänen                        10.51    HMRY

6 Arto Nikulainen                         12.43

M70

1 Taisto Lehtinen                           8.24

2 Rauno Silvennoinen                  9.04

3 Vilho Kauppinen                        9.17

4 Pentti Tikkanen                          10.05

5 Markku Pääkkö                          10.25

6 Kyösti Lehto                               10.53

7 Erkki Kontio                              11.29

8 Visa Turunen                15.30

              4km

N35

1 Paula Pääkkö 22.03

M65

1 Jari Mulari                                 23.26

M60

1 Ari Rantamaa                26.31    HRMY

M35

1 Antti Takala                                16.47

2 Vesa Kahilampi                          18.15

2km Sauvakävely

Ritva Luode                                   23.31    HRMY/Spove

Maija Karvinen                35.18    HRMY

Kadi Kers                                       35.20    HRMY

Esko Kuoksa                                  46.17    HRMY

Veikko Luode                                 47.41    HRMY/Spove

Spoven hiihtomestaruudet 2024 (perinteisen ja vapaan yhteisaikoihin perustuen)

N 80 1. Hannele Kivistö                18,27,6

N 75 1. Eila Hartonen                     19,22,8

M 80 1. Jouko Laiho                         16,59,2

           2. Martin Löfström                21,03,8

M 75 1. Raimo Hartonen               17,02,5

M 60 1. Kari Nevalainen                29,02,8

ALUEHIIHDOT VAPAALLA TYYLILLÄ 2024

Spove, V TULOKSET                      13.3.2024

Sijoitus Nimi Seura Aika

Miehet 60, 5 km V

1 Jukka Rahkonen           HRMY   0.12.20,4

2 Ari Rantamaa              HRMY   0.13.48,4

3 Kari Nevalainen                         0.14.03,4

Miehet 65 vuotta 5,00 km V

Miehet 65, 5 km V

1 Matti Toppari               Tapiot  0.16.25,1

Naiset 35 vuotta 2,5 km V

Naiset 35, 2,5 km V

1 Anna Kylmänen                         0.08.37,6

Naiset 70 vuotta 2,5 km V

Naiset 70, 2,5 km V

1 Arja Ahti                       HPV      0.08.50,6

Miehet 70 vuotta 2,5 km V

Miehet 70, 2,5 km V

1 Taisto Lehtinen            SPOVE  0.08.40,5

2 Sakari Savolainen         VMK     0.08.54,3

3 Kari Vaitonen  ETH-Ski Team   0.08.57,0

Naiset 75 vuotta 2,5 km V

Naiset 75, 2,5 km V

1 Eila Hartonen               SPOVE  0.10.04,2

Miehet 75 vuotta 2,5 km V

Miehet 75, 2,5 km V

1 Raimo Hartonen SPOVE/HRMY 0.09.02,1

2 Ossi Rantakömi            HRMY  0.13.12,8

3 Pentti Järvelä               HRMY  0.14.49,1

Naiset 80, 2,5 km V

1 Hannele Kivistö            SPOVE  0.13.45,8

Miehet 80, 2,5 km V

1 Jouko Laiho                  SPOVE  0.09.11,3

2 Keijo Koivula                SPOVE   0.10.05,6

3 Martin Löfström          SPOVE  0.11.12,1

ALUEHIIHDOT PERINTEISELLÄ TYYLILLÄ 2024

Spove, P TULOKSET                     7.2.2024

Sijoitus Nimi Seura Aika

Miehet 60 vuotta 5 km P

1 Riku Pakarinen                          0.11.42,1

2 Jukka Rahkonen           HRMY   0.11.51,6

3 Ari Rantamaa               SPOVE 0.13.42,1

4 Kari Nevalainen           SPOVE   0.14.59,4

Miehet 65 vuotta 5 km P

1 Matti Toppari                  Tapiot   0.16.20,7

Miehet 70 vuotta 3 km P

1 Erkki Kontio                  SPOVE 0.08.27,6

Naiset 75 vuotta 3 km P

1 Eila Hartonen               SPOVE 0.09.18,6

Naiset 80 vuotta 3 km P

1 Hannele Kivistö            SPOVE 0.14.41,8

Miehet 75 vuotta 3 km P

1 Markku Nieminen       HRMY   0.06.55,2

2 Raimo Hartonen SPOVE/HRMY 0.08.00,4

3 Kurt Dannholm            SPOVE   0.08.06,5

4 Juhani Tikkanen           SPOVE   0.08.34,5

5 Jorma Ryynänen          HRMY   0.08.43,9

6 Ossi Rantakömi            HRMY   0.13.50,9

7 Pentti Järvelä               HRMY   0.16.29,4

Miehet 80 vuotta 3 km P

1 Jouko Laiho                  SPOVE 0.07.47,9

2 Martin Löfström          SPOVE 0.09.51,7

Spoven yleisurheilukisat 2023 – Tulokset

100 m

M85

  1. Kauko Lindberg          21,20

M80

  1. Jouko Laiho                 20,05

M75

  1. Martti Passi                 16,44               HMRY
  2. Heikki Räsänen           19,80
  3. Pentti Järvelä               21,16

400 m

M85

  1. Sulo Kiirla                    2.01,2

M80

  1. Viljo Komulainen        1.45,2

M75

  1. Raimo Niemi               1.35,1
  2. Heikki Räsänen           1.41,4

M70

  1. Rauno Silvennoinen   1.19,5
  2. Taisto Lehtinen            1.20,2
  3. Vilho Kauppinen         1.22,7
  4. Markku Pääkkö           1.31,1

1500 m

M75

  1. Martti Passi                 6.26,3              HMRY
  2. Raimo Niemi               7.18,8
  3. Arto Nikulainen           8.28,7

M70

  1. Taisto Lehtinen            6.24,3
  2. Raimo Silvennoinen   6.28,2
  3. Vilho Kauppinen         6.28,9

M60

  1. Timo Tyynilä                5.55,1

1000 m ratakävely

M80

  1. Jouko Laiho                 6.53,3

M70

  1. Taisto Lehtinen           7.14,9

Kuulantyöntö

M80

  1. Jouko Laiho                 7,32

M75

  1. Pekka Mantere            8,13
  2. Heikki Räsänen           7,04
  3. Pentti Takala                6,45
  4. Arto Nikulainen          6,22
  5. Raimo Hartonen         6,21
  6. Pentti Järvelä               6,14

M70

  1. Markku Pääkkö           7,37
  2. Taisto Lehtinen            6,53
  3. Eero Sivenius               4,35

Keihäänheitto

M80

  1. Jouko Laiho                 23,11

M75

  1. Raimo Niemi               22,57

M70

  1. Vilho Kauppinen        26,84

Kiekonheitto

M75

  1. Raimo Hartonen         16,88
  2. Pentti Takala                16,57
  3. Pentti Järvelä               13,37

M70

  1. Vilho Kauppinen        18,22

Alla ikäkausitulokset:

LAJINIMISARJATULOSIkäkerr. TulosSIJA
100mKauko LindbergM8521,213,691.
Jouko LaihoM8020,0514,672.
Martti Passi, HRMYM7516,4412,74HRMY
Heikki RäsänenM7519,815,023.
Pentti JärveläM7521,1616,05HRMY
400mSulo KiirlaM852.01,21.16,328
Viljo KomulainenM801.45,21.13,326.
Raimo NiemiM751.35,11.10,754.
Heikki RäsänenM751.41,41.15,447.
Rauno SilvennoinenM701.19,51.01,771.
Taisto LehtinenM701.20,21.02,322.
Vilho KauppinenM701.22,71.04,263.
Markko PääkköM701.31,11.10,785.
1500mMartti Passi, HRMYM756.26,34.33,11HRMY
Raimo NiemiM757.18,85.10,235.
Arto NikulainenM758.28,75.59,656.
Taisto LehtinenM706.24,34.46,691.
Rauno SilvennoinenM706.28,24.49,052.
Vilho KauppinenM706.28,94.49,573.
Timo TyyniläM605.55,14.50,264.
1000mJouko LaihoM806.53,31.
kävelyTaisto LehtinenM707.14,92.
KuulaPekka MantereM758,1311,71.
Jouko LaihoM757,3210,532.
Heikki RäsänenM757,0410,133.
Pentti TakalaM756,359,135.
Arto NikulainenM756,228,956.
Raimo HartonenM756,218,937.
Pentti JärveläM756,148,83HRMY
Markku PääkköM707,379,614.
Taisto LehtinenM706,538,519.
Eero SiveniusM704,355,6710.
KeihäsJouko LaihoM8023,1142,531.
Vilho KauppinenM7026,8441,782.
Raimo NiemiM7522,5740,023.
KiekkoRaimo HartonenM7516,8822,291.
Pentti TakalaM7516,5721,882.
Vilho KauppinenM7018,2221,443.
Pentti JärveläM7513,3717,66HRMY

SPOVEN maastot 2.5.2023 klo 18 Pirkkola

                         2km

N80

1 Hannele Kivistö                                             13.11

2 Ilona Sandman                                               15.40

3 Ritva Luode  (harhaili)                                 21.37

N70

1 Eila Hartonen                                                 14.11

   Maija Kuoksa (kävely)                                    7.10                        

M85

1 Kauko Lindberg                                             13.08

M80

1 Viljo Komulainen                                           11.34

2 Martin Löfström                                            12.28

3 Veikko Luode (kävely)                                   7.10

M75

1 Martti Passi                                                     9.31                          HMRY

2 Raimo Niemi                                                    9.38

3 Raimo Hartonen                                              9.43

4 Markku Juopperi                                           10.24

5 Jorma Ryynänen                                            11.06                         HMRY

6 Arto Nikulainen                                             11.49

7 Heikki Räsänen                                              11.57

8 Pentti Järvelä                                                 16.45                         HMRY

9 Kalevi Vikman                                                23.57

M70

1 Taisto Lehtinen                                               8.47

2 Vilho Kauppinen                                             9.20

3 Visa Turunen                                                  11.53

                         4km

M65

1 Jussi Mikkola                                                  19.54

2 Erkki Kontio                                                   22.48

N60 1 Helle Luist                                              23.46

ALUEHIIHDOT PERINTEISELLÄ TYYLILLÄ 1.2.2023 Vantaa

Sijoitus Nimi Seura                                          Aika

Naiset 40 vuotta 3 km P

1 Anette Rusanen SPOVE                                0.10.56,5

Naiset 70 vuotta 3 km P

1 Arja Ahti HPV                                                 0.10.22,1

2 Raili Lindholm                                               0.12.04,4

3 Eila Hartonen SPOVE/HRMY                      0.12.54,5

Naiset 80 vuotta 3 km P

1 Eeva Tanska SPOVE                                      0.12.30,3

2 Hannele Kivistö SPOVE                               0.15.08,1

Miehet 45 vuotta 4 km P

1 Matti Pärssinen HRMY                                0.13.13,3

Miehet 55 vuotta 4 km P

1 Ari Rantamaa HRMY                                   0.12.03,5

Miehet 60 vuotta 4 km P

1 Jukka Rahkonen HRMY                              0.11.09,6

2 Riku Pakarinen                                            0.11.40,0

3 Kari Nevalainen SPOVE                             0.12.30,5

4 Petri Ikävalko HRMY                                  0.13.11,8

5 Matti Toppari Tapiot                                  0.14.23,2

Miehet 65 vuotta 4 km P

1 Jussi Mikkola SPOVE                                 0.16.23,2

2 Erkki Kontio SPOVE                                   0.17.49,1

Miehet 70 vuotta 3 km P

1 Kari Vaitonen                                               0.11.48,0

Miehet 75 vuotta 3 km P

1 Raimo Myller SPOVE                                  0.09.51,3

2 Kurt Dannholm SPOVE                              0.09.57,8

3 Raimo Hartonen SPOVE/HRMY               0.11.15,5

4 Pentti Järvelä HRMY                                   0.17.41,4

Miehet 80 vuotta 3 km P

1 Martin Lönström                                         0.13.11,6

2 Karl-Johan Nyqvist SPOVE                        0.16.43,7

ALUEHIIHDOT VAPAALLA TYYLILLÄ 25.1.2023 Vantaa

Sijoitus  Nimi Seura                                         Aika

Naiset 70 vuotta 1,8 km V

1 Arja Ahti HPV                                                   0.07.08,1

2 Raili Lindholm SPOVE                                   0.07.24,3

3 Eila Hartonen SPOVE/HRMY                        0.08.27,8

Naiset 80 vuotta 1,8 km V

1 Hannele Kivistö SPOVE                                 0.10.41,9

2 Eeva Tanska SPOVE/HRMY                           0.12.40,0

Miehet 35 vuotta 2,7 km V

1 Joonas Valkama SPOVE                                 0.08.38,4

2 Joonas Harjukallio SPOVE                            0.09.09,8

Miehet 45 vuotta 2,7 km V

1 Matti Pärssinen HRMY                                  0.08.52,2

Miehet 55 vuotta 2,7 km V

1 Janne Kyllönen HRMY                                   0.08.59,6

2 Ari Rantamaa                                                  0.09.13,2

Miehet 60 vuotta 2,7 km V

1 Jukka Rahkonen HRMY                                 0.08.26,3

2 Petri Ikävalko HRMY                                     0.09.18,0

3 Matti Toppari Tapiot                                     0.10.52,0

Miehet 65 vuotta 2,7 km V

1 Jouko Kuusela HRMY                                    0.09.46,6

2 Jussi Mikkola SPOVE                                     0.10.16,4

Miehet 70 vuotta 1,8 km V

1 Kari Valtonen                                                  0.06.42,8

Miehet 75 vuotta 1,8 km V

1 Raimo Myller SPOVE                                      0.07.00,0

2 Raimo Hartonen SPOVE/HRMY                  0.07.29,2

3 Pentti Järvelä HRMY                                      0.14.24,3

Miehet 80 vuotta 1,8 km V

1 Martin Löfström SPOVE                               0.08.04,7

Vuoden 2022 tuloksia

SPOVEN YLEISURHEILU 28.7.2022 Vuosaari

Spove yleisurheilukisat 2022 – TULOKSET

   laji                                   sarja             tulos                      sijoitus        ikäh.tulos   sija

                                                                                                    sarjassa

100 m miehet

Pekka Mantere                      M75                16,92                         1.                     12,54               1.

Raimo Hartonen                   M75                18,84                         2.                     13,96               2.

Heikki Räsänen                     M75                20,15                         3.                     14,93               4.

Jussi Mikkola                         M65                18,61                         1.                     15,10               5.

Kari Nevalainen                   M60                17,72                         1.                     14,91               3.

100m naiset

Hannele Kivistö                    N75                 24,10                         1.                     17,86 *           2.

Airi Mauno                             N75                 24,22                         2.                     17,95 *           3.                        

Riitta Välke                             N70                 22,10                         1.                     17,20 *           1.

Raili Lindholm                      N70                 24,18                         2.                     18,82 *           4.

Eila Hartonen                        N70                 25,01                         3.                     19,47 *           5.

( ikäh. tulos = ikähyvitetty tulos)

 ( * = laskettu miesten 10-ottelun taulukosta)                        

400m miehet

Raimo Hartonen                   M75                1.41,82                         1.                     1.11,12           5.

Arto Nikulainen                    M75                1.46,68                         2.                     1.14,51           6.

Taisto Lehtinen                     M70                1.16,60                         1.                     57,15               1.

Vilho Kauppinen                  M70                1.21,19                         2.                     60,57               2.

Kyösti Lehto                           M65                1.24,93                         1.                     1.06,56           3.

Jussi Mikkola                         M65                1.25,39                         2.                     1.06,92           4.

Kari Nevalainen                   M60                1.38,64                         1.                     1.20,44           7.

400m naiset

Hannele Kivistö                    N75                 2.02,65                         1.                     1.20,44 *        1.

Airi Mauno                            N75                 2.28,43                         2.                     1.43,67 *        4.

Riitta Välke                            N70                 1.50,50                         1.                     1.22,44 *        2.

Raili Lindholm                     N70                 2.15,04                         2.                     1.40,74 *        3.

   laji                                   sarja             tulos                      sijoitus        ikäh.tulos   sija

                                                                                                    sarjassa

1500m miehet

Raimo Hartonen                   M75                7.41,21                         1.                     5.02,27           4.

Heikki Räsänen                     M75                8.10,75                         2.                     5.21,74           6.

Arto Nikulainen                    M75                8.15,85                         3.                     5.25,08           7.

Taisto Lehtinen                     M70                6.09,84                         1.                     4.21,81           1.

Urpo Saukkonen                   M70                6.24,94                         2.                     4.32,50           2.

Vilho Kauppinen                  M70                6.35,51                         3.                     4.39,99           3.

Jussi Mikkola                         M65                6.42,09                         1.                     5.02,74           5.

Kyösti Lehto                          M65                DNF

1500m naiset

Hannele Kivistö                    N75                 8.57,75                         1.                     5.52,55 *        1.

Raili Lindholm                     N75                 10.13,53                         2.                     6.42,24 *        2.

1000m kävely

Taisto Lehtinen                     M70                7.18,40                         1.

Virve Viljola                           HKV                 5.12,12  (Spoven kisan ulkopuolella)

Hannele Kivistö                     N75                 7.45,84                         1.

Ilona Sandman                      N75                 9.02,67                         2.

Pituus miehet

Pekka Mantere                      M75                275 cm                         1.                     495 cm           1.

Pituus naiset

Senni Sopanen                      N90                 109 cm                         1.                     356 cm           1.

Kuula naiset

Airi Mauno                             N75                 565                          1.                     10,35               1.

Eila Hartonen                        N70                 514                          1.                     9,53                 3.

Senni Sopanen                       N90                 346                         1.                     9,74                 2.

   laji                                   sarja             tulos                      sijoitus        ikäh.tulos   sija

                                                                                                    sarjassa

Kuula miehet

Kalevi Tiikkaja                      M85                845                         1.                     14,25               1.

Markku Juopperi                  M75                838                         1.                     11,72               2.

Pekka Mantere                      M75                821                         2.                     11,48               3.

Raimo Hartonen                   M75                764                         3.                     10,69               4.

Heikki Räsänen                     M75                686                         4.                     9,95                 5.

Arto Nikulainen                    M75                645                         5.                     9,02                 7.

Jussi Mikkola                         M65                724                         1.                     9,85                 6.

Kari Nevalainen                   M60                635                         1.                     7,92                 8.

Kiekko miehet

Kalevi Tiikkaja                      M85                21,98                         1.                     42,87               1.

Pekka Mantere                      M75                17,40                         1.                     24,93               2.

Raimo Hartonen                   M75                17,11                         2.                     24,52               3.

Markku Juopperi                  M75                16,08                         3.                     23,04               5.

Vilho Kauppinen                   M70                19,01                         1.                     24,29               4.

Keihäs naiset

Airi Mauno                              N75                 7,64                         1.                     17,41               1.

Keihäs miehet

Kalevi Tiikkaja                      M85                16,26                         1.                     39,63               4.

Markku Juopperi                  M75                23,44                         1.                     44,37               2.

Heikki Räsänen                     M75                15,34                         2.                     29,04               6.

Vilho Kauppinen                   M70                27,09                         1.                     45,51               1.

Raimo Niemi                          M70                25,38                         2.                     42,64               3.

Jussi Mikkola                         M65                20,43                         1.                     31,91               5.

Kari Nevalainen                   M60                17,26                         1.                     24,91               7.